


Třpytky, flitry a kamínky se k letním párty skvěle hodí. Všichni však známe ten pocit, když se ozdobné kamínky začnou odlupovat nebo flitry párat. Co s tím? Jak pečovat o oblečení, aby vám vydrželo co nejdéle? Máme pro vás návod, jak ušetřit nejen peníze, ale také, jak žít udržitelně.
Nikdo z nás si totiž nechce top obléct jedenkrát a poté jej vyhodit, což není vůči přírodě ani naší peněžence příliš šetrné. Kvalitní péče o oblečení může pomoci výrazně prodloužit jeho životnost, proto sdílíme ty nejlepší tipy, jak pečovat i o náročné materiály, aby vypadaly skvěle a sloužily vám co nejdéle!
Neperte oblečení příliš často
Neperte oblečení častěji než je to nutné. Příliš časté praní oděvů způsobuje poškození vláken, a tím se snižuje jeho životnost. Pokud předmět není špinavý, ale potřebuje jen osvěžit, zkuste jej pověsit ven nebo do zapařené koupelny. Když přijde čas na praní, perte jej při co nejnižších teplotách. Používejte jemné a přírodní prací prostředky, tím zabráníte blednutí barev. Praní na 30° či méně pomáhá snižovat emise a zároveň chrání vaše oblečení. Výjimkou samozřejmě tvoří spodní prádlo, ložní prádlo či ručníky, které je nutné prát při vyšších teplotách. Dalším užitečným tipem je prát oblečení naruby a vyhnout se přeplnění, protože to může způsobit tření a následné poškození vlákna. Pokud potřebujete vyprat věci z náročnějších materiálů, šaty s flitry či jinými ozdobami, využijte k tomu speciální sáčky, do kterých tyto kousky zabalíte, čímž zabráníte mechanickému poškození.
Sušte na vzduchu a žehlete jen to nejnutnější
Vůni prádla vysušeného na čerstvém vzduchu nic nepřekoná. A nejen to, také ušetříte mnoho energie, kterou by jinak spotřebovala sušička. Ta je sice úsporou, co se týče času, ale vlákna látek vám za tento způsob sušení rozhodně nepoděkují. Pamatujte také na to, že jakékoliv aplikace jako jsou flitry, korálky či krajkové materiály do sušičky nepatří! To stejné platí i co se týče žehlení. Flitry mohou být na látkách našity nebo nalepeny a ani v jednom případě není vhodné je žehlit. Pokud je látka pokrčená, opět pomůže vyvěsit předmět ve spařené koupelně, díky čemuž se narovná.
Čtěte štítky zejména u náročných materiálů
Různé materiály vyžadují různé typy praní. Vlna by se například měla prát pouze tehdy, je-li to nezbytně nutné, a to pomocí speciálního pracího prostředku na program ruční praní. Také je důležité správně pečovat o jemné látky, jako je kašmír a hedvábí, které jsou zvláště citlivé na poškození agresivními chemikáliemi a teplem. Ze štítku vyčtete i maximální doporučenou teplotu praní, pokud zde tedy není uvedeno pouze chemické čištění.
Do čistírny jen minimálně
Mnoho lidí se vyhýbá nákupu oděvu, který má na štítku uvedeno pouze chemické čištění. Dáme vám malou radu. Ne vždy je potřeba toto pravidlo na sto procent dodržet. Mnoho takových materiálů lze prát na jemné cykly s nižší teplotou. Chemické čištění je totiž velmi náročné a má silné dopady na životní prostředí. Pokud je to jediná možnost na vyčištění vašeho oblečení, snažte se alespoň hledat ekologicky šetrnější čistírny.