Skip to content

Víte, jak vybrat to pravé oblečení na pohovor?

Výběr oblečení na pohovor nikdy nepodceňujte. Správný outfit hraje mnohem větší roli, než si většina lidí umí představit. Asi každý tuší, že vhodně zkombinované kousky podpoří sebevědomí a pomohou udělat lepší první dojem, málokdo už však ví, že mohou zajistit dokonce i větší plat!

Z výzkumů vyplývá, že uchazeči, kteří k pohovoru přijdou profesionálně oblečení a upravení, si dokáží vyjednat lepší pracovní podmínky a přibližně o 10 až 12 % vyšší nástupní mzdu. Jak tedy vybrat to pravé oblečení na pohovor?

Kvalitní boty jsou základ

Boty jsou jedním ze základních stavebních kamenů každého outfitu a při výběru oblečení na pohovor tomu není jinak. Věnujte jim proto speciální pozornost. Ne nadarmo se říká: „Ukaž mi své boty a já ti řeknu, kdo jsi.“ Podle některých módních expertů by dokonce investice do jejich nákupu měla tvořit až polovinu z celkových nákladů na oblečení.

Bezpečnou volbou jsou ve většině případů lodičky. Vyberte takové, které nejsou příliš vysoké a nebudou vás omezovat v chůzi. Pokud však podpatkům v běžném životě moc neholdujete, pohovor není vhodnou příležitostí s nimi začínat. Sáhněte raději po polobotkách. V zimních měsících pak volte elegantní kozačky.

Oblečení na pohovor vybírejte podle toho, kam se hlásíte

Zbytek outfitu vybírejte podle toho, kde vás pohovor čeká. V případě, že se hlásíte do firmy s uvolněným dress code, například do marketingové agentury, stačí dodržet pár jednoduchých pravidel. Vsaďte na neformální oblečení na pohovor, vyhněte se však příliš vyzývavým výstřihům, krátkým sukním a špatně padnoucím kouskům. Vynechte také výrazné šperky, které by mohly odvádět pozornost od vašeho obličeje. Až si budete oblečení na pracovní pohovor připravovat, zkontrolujte, že je čisté.

Pokud vyrážíte do firmy, kde zaměstnanci dodržují určitý dress code, snažte se přizpůsobit. Ve většině případů vám postačí klasický business casual, pokud se však hlásíte na pozici v oblasti finanční, právní či obchodní, vsaďte na business formal. Reprezentativní společenský oděv je dobrou volbou také v případě, že se ucházíte o vysoce postavené místo – už na pohovoru by si vás personalista měl na dané pozici umět představit.

Vyrážíte na méně formální pohovor? Inspirujte se zimním outfitem, který jsme pro vás sestavili!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *