Skip to content

Vydejte se na cestu udržitelné módy

Slow fashion, etická, veganská či pomalá móda, to vše jsou pojmy, které již nějakou dobu rezonují fashion světem. I když asi většina z vás, které tento článek čtete, módu milujete, asi tak podobně jako my, pravděpodobně je vám jasné, že fast fashion je velký problém a má značný dopad na stav naší planety. Proto je důležité podniknout kroky směřující k udržitelnosti.

Nechceme po vás, abyste ihned vybudovaly 100% udržitelný šatník. Možná se obáváte toho, že nebudete moci nosit značky a trendy kousky, na které jste zvyklé. Nehledě na to, že velké obavy způsobuje i cena udržitelné módy. Nemějte obavy, máme řešení.

Tipy, jak snadno vytvořit udržitelný šatník

Víte, že cesta k udržitelnému šatníku není až tak složitá a některé kroky můžete podniknout hned? Dali jsme dohromady několik tipů, které byste měly znát, pokud se chcete chovat a oblékat s ohledem na životní prostředí:

Informujte se

Mnoho značek si na udržitelnost pouze hraje. V dnešní době si však můžete zjistit potřebné informace rychle z pohodlí domova. Využijte tedy sílu internetu, najděte si značky s jejichž filozofií souzníte a u nich následně nakupujte. Řiďte se obecným nepsaným pravidlem, že pokud je pro vás obtížné zjistit postoj značek k tomuto tématu, je pravděpodobné, že pravděpodobně nejsou tak ekologické, jak mnohdy tvrdí.

30 nošení

Tento tip spočívá v tom, že si při nákupu konkrétního módního kousku řeknete, zda si jej dokážete na sebe vzít alespoň třicetkrát. Pokud vaše odpověď zní rozhodně ano, klidně si jej kupte. Ano, i kousek z fast fashion obchodu může být považován za udržitelnou módu, pokud jej opravdu vynosíte!

Dejte šanci second handům

Každý nový kus oblečení s sebou nese výraznou uhlíkovou stopu, množství nové energie potřebné k výrobě vintage oblečení je však nulové. Věřte, že oblečení z druhé ruky může být stylové a navíc budete mít dvojnásobnou radost, protože ušetříte nejen peníze, ale i životní prostředí.

Darujte to, co nenosíte

Darováním svého nechtěného oblečení kamarádkám, příbuzným nebo na dobrou věc, pomůžete ostatním k udržitelnosti. Lidé raději zainvestují nižší částky do vašich kousků, než aby kupovali něco nového. Zkuste se řídit pravidlem, že pokaždé, když něco koupíte, něco darujete.

Péče, péče, péče!

Tohle pravidlo se netýká pouze drahých kousků, které si přirozeně hýčkáte. Pečujte o všechno oblečení správně, aby vám co nejdéle vydrželo. I tímto způsobem můžete pojmout módu udržitelným způsobem.

Zkuste to opravit

Roztrhly se vám kalhoty nebo se zlomil podpatek? Ne, rozhodně takové věci nemusíte hned vyhazovat. Naučte se, jak si svépomocí opravit oblečení a doplňky nebo za opravu zaplaťte profesionálovi. 

Kvalita

Nákup kvalitnějších kousků vás pravděpodobně bude stát více peněz než nákup levného fast fashion kousku. Vše je však o změně myšlení. Nákup jen několika vysoce kvalitních položek ročně, namísto spousty levnějších a méně ekologických kousků, dramaticky sníží vaši uhlíkovou stopu. V podstatě šetřete, investujte a nakupujte méně.

Nebojte se investovat do kvalitních kousků

A rada na závěr. Změňte to, jak o ceně oblečení přemýšlíte. Místo toho, abyste utrácely velké sumy za šaty na svatbu, které vynosíte jen pro zvláštní příležitosti, investujte peníze do věcí, které běžně nosíte. Po pár sezónách budete mít kvalitní šatník, na který můžete být hrdí a navíc zjistíte, že mít v šatníku udržitelnou módu není nic tak složitého a nedosažitelného .

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *